WikiPedia İsyan Etti: ''Makaleleri Değiştirdik, Türkiye Neden Hala Sitemizi Açmıyor?!''
Dünyanın en gelişmiş ansiklopedisi olarak kabul edilen Wikipedia Türkiye ile ilgili açıklama yaptı. Wikipedia'nın kapalı olması ile ilgili markadan açıklama geldi.

Yaklaşık 9 ay önce Türkiye'de erişime kapatılan Wikipedia ile ilgili yetkililerden açıklama geldi. Yasaklanmanın nedeni ise belirli makalelerin içeriğindeki bilgiler olmuştu. Türkiye tarafında bu makalelerin değiştirilmesi talep edildi ve o sürecin ardından erişim yasağı devreye girdi. Wikipedia ise üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra açıklama yaparak Türkiye'de site erişiminin açılması gerektiğini vurguladı. İlgili makalelerin değiştirildiği ise teyit edilen önemli bilgilerden bir diğeri oldu.

Wikimedia Vakfı Başkanı Katherine Maher'in ülkemizde bulunan resmi makamları rahatsız eden makalelerin değiştirildiğini söylemesi ile birlikte konu netliğe kavuştu. Fakat değiştirilen makaleler ile ilgili henüz yeni bir işlem uygulanmadı. Halen Türkiye'de yasaklı olan ve erişime kapatılan Wikipedia sitesine alternatif bağlantılar ile erişmek mümkün olsa bile ansiklopedik bilgilerin güncellenmediğini söylemek doğru olacaktır. Türkiye'den Wikipedia sitesine şuan için hiçbir şekilde katkı sağlanmadığından dolayı Katherine Maher bu konuyu gündeme getirdi.

Katherine Maher Türkiye'deki otoritelerin makalelerin son halini incelemediğini belirtti. Bu nedenle yasağın devam ettiği ve bu durumdan muzdarip olduklarını vurguladı. 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana giriş yapılamayan site ile ilgili olarak Katherine Maher önemli istatistikler verdi.Türkçe Wikipedia sayfasında 300 bine yakın makale bulunduğu ve Türk kullanıcıların bu sayfaya içerik üreterek önemli bir katkıda bulunulduğunu söyledi. Ayrıca Türkiye'nin çok zengin bir kültüre ve tarihe sahip olduğunu belirterek daha önce Türkiye'ye geldiğini ve Türkiye'nin Wikipedia'da temsil edilmesini istediğini söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

Maher son olarak AYM'nin vereceği kararı beklediklerini ve sıklıkla takip ettiklerini açıkladı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları