Uber Türkiye'de Yasaklandı, Peki Başka Hangi Ülkelerde Yasak?
Taksicilere ve bu sektöre darbe vurarak büyük bir krize yol açan Uber, alternatif ulaşım aracı olma planını tutturamadı.

Vatandaşlar memnun kalsa bile Uber zaman içerisinde büyük sorunlara yol açtı. Özellikle ülkemizde yaşanan sorunlar Uber'in sonunu kısa sürede hazırladı. Taksiciler ve müşteriler ile arbede içinde olan Uber, ülkemiz tarafından kullanıma kapatıldı. Uber uygulamasının ülkemizde yasaklanması ile ilgili açıklama geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Açıklamanın uyarıdan çok ceza niteliğinde değer kazanması Uber uygulamasının kullanılmasını da zorlaştırdı. Talep doğrultusunda hem Uber müşterileri hem de şoförlere ceza yağdı.

Trafik şubelerin 7/24 takip altına aldığı Uber araçları yakalandığı anda cezaya boğuldu. Sürücü ve müşterilere farklı şablonda uygulama yapılan ceza belgesinde çeşitli noktalar dikkat çekti. Ancak Uber'in sadece ülkemizde yasaklanmadığı birçok ülkede de protesto edildiği görüldü. Tıpkı Türkiye gibi birçok ülke Uber uygulamasını boykot etmekte ve ceza yağdırmaktadır. Bir kısım vatandaş uygulamadan memnun olsa bile taksiciler ile Uber arasındaki husumet büyük bir kriz yol açtı. Diğer ülkelerde de alternatif ulaşım araçlarına rakip olmaya çalışan Uber istediği amaca ulaşamadı ve kısa sürede kabuğuna çekildi. Konu ile ilgili resmi hesapları üzerinden de açıklama yayınladıkları görülmüştür.

İşte Uber uygulamasının yasaklandığı ülkeler;

Bulgaristan: Haksız rekabet suçlamasının ardından Uber Bulgaristan'da yasaklandı. Uber'in yasaklanmasıyla birlikte Bulgaristan'daki ulaşım sıkıntısı çözümlenmiş oldu. Hatta Uber Bulgaristan'da çalışmak istiyorsa taksiciler gibi lisanslı olmak zorunda şeklinde bir karar daha çıkartıldı.

Danimarka: 2014 yılında etkin olarak kullanılan Uber 2017 yılında Danimarka'da yasaklandı. Taksimetre uygulamasının zorunlu olduğu Danimarka Uber için büyük bir engel oluşturdu.

İtalya: Geçtiğimiz yıllarda ulaşımda haksız rekabet yaratan Uber, İtalya'da da yasaklanan uygulamalar arasında yerini aldı.

Macaristan: Uber şoförlerinin taksiciler gibi kurallara uymadığı gerekçesiyle Macaristan'da uygulamayı yasakladı.

A.B.D: Teksas ve Alaska'da Uber şoförlerinin parmak izi talep edilmişti. Ancak Uber yönetimi bunu kabul etmeyince her iki eyalette de uygulama yasaklandı.

Yukarıdaki ülkeler dışında Finlandiya, Fransa, İspanya,Hollanda gibi ülkelerde Uber çeşitli kısıtlamalar ile karşılaştı. Gelecekte uygulamanın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları