Twitter'dan Irkçılara Yönelik Hamle
Sosyal paylaşım platformu Twitter çok kritik bir hamlede bulunuyor. Twitter nefret söylemleri için filtre oluşturacak.

Her gün binlerce tweet atılan aktif sosyal medya ağı Twitter'da yeni yaptırımlar uygulanacak. Kitlelere kısa sürede ulaşma imkanı bulunan Twitter'ın popülaritesinin artmasıyla birlikte art niyetli kullanıcı sayısında da yüksek oranda artış görülmeye başlandı. Özellikle ırkçılık yapanlar ve nefret söyleminde bulunanlar, geride kalan kullanıcı kitlesini ciddi oranda rahatsız etmeye başladı. Bu duruma çare olarak Twitter'ın yeni politikalar geliştirdiği duyuruldu.

Twitter konu hakkında resmi blog sayfasından bilgi vererek kullanıcılarını çalışmalarından haberdar etti. Kasım ayında nefret söylemi,suistimal ve şiddet konusunda yeni politikalar uygulanacağını ifade eden Twitter, ilk adımı attı. Twitter, nefret söyleminde bulunan ve bu tür paylaşımlar yapan kullanıcıların bir kereye mahsus uyarılacağı, tekrarı halinde hesabının kapatılacağını bildirdi. Site yönetimi katı kurallar ile dikkatleri üzerine çekti. Kullanıcı kitlesi ise bu kurallara olumlu geri dönüşler yaptı.

Twitter, tepki toplayan profilleri kısa sürede inceleme altına alacak ve profili tamamen kapatacak. Eğer siz de herhangi bir kullanıcıdan rahatsızsanız bunu Twitter'a bildirip incelemeye almalarını sağlayabilirsiniz. Twitter bunun için 2 farklı şikayet butonu oluşturmuş durumda. Bunlar;

-Tweetler taciz içeriyor veya nefret dolu

-Profil bilgileri veya resimleri taciz içeren ya da nefret dolu içerikler barındırıyor

Bu iki seçenekten herhangi birini seçerek kullanıcının profilini şikayet edebilir, kullanıcıyı incelemelerini sağlayabilirsiniz.

 

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları