Türk Telekom'un Yarısından Fazlası Bankaların Eline Geçebilir
Özelleştirme kapsamında yapılan satışta Türk Telekom'un en büyük hissedarı olan Otaş, bankalardan çektiği kredileri ödemediği için elindeki hisseler bankalara geçecek.

Türk Telekom'un %55 hissesinin sahibi olan Suudi Arabistan merkezli Otaş, 20 bankadan kredi çekmiş ve bu kredilerin ödemelerini bir süredir yapmıyordu. Bankalar alacaklarına karşılık olarak mahkemeye başvurmuş ve bu başvuru neticesinde ya Otaş iflas edecek, yada Türk Telekom'a %55 ortak olacaklar.

Özelleştirmenin ardından kredi çektiği bankalara 2 yıldır hiç bir taksit ödemesini yapmamasının ardından, alacaklı konumda bulunan 20 banka Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile yapılan müzakerelerde anlaşmaya vararak, alacakların alınabilmesi için hukuki süreç başlatılması kararı alındı.

Türk Telekom'un en büyük hissedarı olan Otaş, 2013 yılında toplam 20 bankadan 4.7 milyar dolar kredi almıştı. Kredi alınan bankalar arasında en büyük meblağlar Garanti, İş Bankası ve Akbank'a ait geri kalanı ise diğer bankalara paylaştırılmış. Bu alacaklı bankalar 2016 yılından sonra ne anapara nede faiz ödemesi olmak üzere hiç ödeme alamamışlardı.

Alacaklı olan 20 banka muhtemel olarak bu yıl sonuna kadar Türk Telekom'un büyük hissedarı olacaklar ve isterlerse kurumu işletebilir, isterlerse de ellerindeki hisseleri satma haklarına sahipler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları