Steam Bitcoin'i Ödeme Yöntemi Listesinden Çıkarttı!
Dev oyun mağazası Steam radikal bir karar aldı. Değişken para birimi Bitcoin, ödeme yöntemleri arasından çıkartıldı.

Uzun süredir en çok konuşulan konulardan birisi Bitcoin'in yükselişi ve kripto para birimi olarak tüm para birimlerini geride bırakmasıydı. Hal böyle olunca dalgalanma oranı da artış gösterdi ve Bitcoin bir yükselip bir düşünce kullanıcılarını mağdur etmeye başladı. Özellikle bitcoin ile ödeme alan sistemler bu konuda büyük sıkıntılar yaşamaya başladı.Bu sistemlerden birisi olan Steam ise bitcoin ile ödeme yapabilme seçeneğini''yüksek hizmet ücretleri ve değerinin dengesiz iniş çıkışı'' nedeniyle kaldırdı. Bitcoin ile yapılan oyun alışverişleri artık mümkün olmayacak ve bu ödeme seçeneği Steam'de yer almayacak.

Bitcoin ağının geçtiğimiz dönemlerde sunduğu 0.20 dolarlık işlem bedeli rekor yükselişin ardından 20 dolara kadar çıkış yaptı. Haliyle bu bedelin karşılanması köklü firmaları zor durumda bırakmaya başladı. Valve ise işlem bedeli ücreti üzerinde söz sahibi olamadığından dolayı farklı bir önlem alarak Bitcoin ödeme sistemini Steam servisinden kaldırdı.

Valve konu ile ilgili detaylı bir şekilde değerlendirme yaptı.  Bitcoin'in gün içerisinde dalgalanma yaşadığını ve bu nedenle %25'e yakın değer kaybettiğini teyit etmesi ile birlikte iade işlemlerinde zorluk yaşadıkları belirtildi. Oyuncunun satın aldığı oyunu iade ederken daha yüksek ücret ödenme ihtimalinin firmayı zor duruma düşürdüğü ek olarak işlem bedellerinin sürekli artışı satışları doğrudan etkiledi.

Hafta itibariyle 12 bin dolar değerine ulaşan Bitcoin son 24 saat içerisinde bin dolar yükseliş daha yaşadı. Fakat bu değerler hiçbir zaman sabit olmadı. Yükselişi kadar düşüşü de büyük bir risk oluşturan Bitcoin sanal para biriminin geleceği netlik kazanmış değil. Fakat Valve konu ile ilgili olarak ileri tarihlerde tekrar bir değerlendirme yapacak. Eğer Bitcoin'in kabul edilebilir seviyelerde yükselişi olursa bu süreçte Valve Bitcoin'in tekrar sisteme dahil edecek ve ödeme yöntemleri arasına koyacak.

Yatırımcısını sevindiren Bitcoin'in düşüş yaşaması sadece Steam markasını değil diğer birçok markayı da risk grubuna sokuyor. İlerleyen günlerde Bitcoin ödeme yöntemini kullanan diğer markaların stratejisi değişecek mi bilinmiyor..

Steam'da bulunan ödeme yöntemleri;

Steam'da bulunan ödeme yöntemleri;

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları