Porsche'nin ''TAYCAN'' Markası Gaziantep'te Bir Firmaya Ait Çıktı
Otomobil markaları arasında farklı konsepti ile dünyaca tanınan Porsche yeni modeline vereceği ismi açıkladı. Ancak ortada ufak bir pürüz var..

Gaziantep'te bulunan plastik firması ile aynı ismi taşıdığı ortaya çıkan Porsche'nin yeni modeli dikkatlerden kaçmadı. Özellikle sosyal medyada yoğun bir şekilde tartışılmaya başlanan bu konu birçok kullanıcının keyifli bir şekilde konuyu takip etmesine de vesile oldu. Porsche'nin Mission E konseptinin yeni ürünü olan Taycan marka otomobili büyük ilgi gördü. Tarihinde ikinci kez Türkçe bir isim kullanan otomobil markalarından Volkswagen daha önce Touran ismini kullanmıştı. Taycan ismini de dün basın mensuplarına açıklayan Porsche tanıtım sürecine başladı. Otomobilin genel konsepti ise tıpkı ismi kadar dikkat çekici yenilikler sunuyor.

Toplam 6 milyon avro bütçe ayrılan Taycan modeli ile ilgili gelen bilgiler dudak uçuklatıyor. Özellikle aracın sızdırılan görselleri ilgili birçok mecrada merak uyandırdı. Yoğun ilgi gören yeni konseptin ana fikri ise elektrikli otomobil olması oldu. Porsche'nin elektrikli otomobil projesinin Türkçe ismiyle piyasaya sunulacak olması da dikkatlerden kaçmadı.  Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Taycan ismini açıklayan Porsche markasının sahipleri, ilk kez burada açıklama yapmıştı. Elektrikli otomobil ile ilgili ayrıntılı bilgilerin verildiği fuar büyük ilgi görmüştü. Keza markaya ait birçok tanıtım süreci dünya çapında ilgi gören tanıtımlar arasında yer almıştır.

500 kilometrelik menzil vaad eden yeni otomobilin 2020 yılına kadar hazır olacağı ifade edildi. Projenin üzerinde çalışıldığı ve 2020 yılında piyasaya sürüleceği bilgileri birçok kişi tarafından ilgi görmeyi başardı. Otomobilin en çok dikkat çeken özelliği ise sadece 15 dakika içerisinde tamamen şarj olabilmesidir. Bu özellik dünya çapında bir ilk olacağı gibi yeni nesil teknoloji ürünlerinin birçoğunda yer almaya başlamıştır. Porsche markası da bu özelliği kullanmakta tereddüt etmemiş görünüyor.

Ünlü markanın yeni ürünü ile ilgili bilgileri yadırgayanlar olduğu gibi takdir eden birçok kişi de ortaya çıktı. Bazı kesim markayı Cayman gibi bir isimli eşleştirse de bazıları ise milliyetçi duygular ile hareket ederek konsepti başarılı buldu. Bunun dışında ortaya çıkan bir diğer pürüz ise Hanifi Sinan Taycan'ın sahip olduğu Taycan Plastik markasıdır. Bakalım gelecekte patent sorunu yaşanacak mı?..

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları