İran'daki Karışıklıkların Sebebi ''Görgüsüz Zenginler''
İran'da ekonomik kriz nedeniyle protestocuların ortalığı yakıp yıkması tüm dünyanın gündeminde manşetlere taşınan haberlerden birisi olmuştu.

İran'daki karışıklığın sebebi olan ekonomik taleplere yanıt verilememesi durumunu tetikleyen birçok etmen olduğu ortaya çıktı. Son 2 haftada ciddi düzeyde artış gösteren eylemler ve hükümet karşıtı gösteriler,İran halkının huzurunu kaçırmıştı. Gösterilerin hala devam etmesi ve protestocuların ortalığı talan etmesinin ardından bunun altında yatan sebepler araştırıldı. Ekonomik sıkıntıların yanı sıra protestocuları kışkırtan sebeplerden birisi ise İran'ın zengin kesimi oldu. İran'daki zengin vatandaşların sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımlar birçok kişiyi kışkırtmaya devam ediyor.

Hükümetin güvenlik güçleri tarafından protestocuların bastırılması girişimi artış gösterdi. Fakat protestocular daha yoğun ve daha etkili olarak gösterilerini sürdürmeye devam ediyor. Protestocuların gösterileri arttırması ile birlikte ölü ve yaralı sayısında da ciddi artışlar gözlemleniyor. Bu nedenle ulusal düzeyde problem gündeme geldiği gibi nasıl çözüme kavuşturulacağı ise merak ediliyor.

Suriye savaşı nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan İran'ın bu olaylardan etkilenmeyen zengin kesimi, halkı kışkırtıyor. İran'ın zengin vatandaşlarının sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımlar ve lüks hayatlarını gözler önüne serdikleri fotoğraflar, halkı adeta çıldırtıyor. İran'ın zenginlerinin düşüncesizce yaptığı paylaşımların ardından protestocular daha sert ve etkili olarak gösterilerini sürdürüyor. Her ne kadar protestoları nasıl sebebi olmasa da zengin kesimin yaptığı bu paylaşımlar da halkı galeyana getiren etmenlerin başında yer alıyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları