İnsanlığı Yok Edeceğini Söyleyen Sophia İle İkinci Röportaj
Tuhaf bir şekilde dünya gündemine oturan ve kendisine vatandaşlık verilen robot Sophia ile ikinci röportaj yapıldı. Sophia bu kez insanlığı tehdit etmedi.

Suudi Arabistan'ın vatandaşlık verdiği robot Sophia, geçtiğimiz yıl içerisinde tüm insanları yok edeceğini açıklamıştı. Robot Sophia'nın gelecek zamanda yapay zeka ile insanlığın savaşını ima eden "Ok. I will destroy humans." yani "Evet. İnsanları yok edeceğim"açıklaması gündemde bomba etkisi yaratmıştı. Sophia'nın bu açıklamalarının ardından robot ile ikinci röportaj yapıldı ve robota ilginç sorular yöneltildi.

Steve Koach ile Sophia arasındaki diyaloglar yoğun ilgi görürken, Sophia'nın daha zeki ve esprili yaklaşımlarda bulunduğu dikkat çekti. İşte Steve Koach'ın yaptığı röportaj ve Sophia'nın dikkat çeken yanıtları;

Sophia: Benim adım Sophia. Dünyanın daha iyi bir yer olması için yardımcı olmak isteyen, yapay zekaya sahip bir robotum.

Steve Kovach: Ben Steve Kovach. Business Insıder'ın kıdemli muhabiriyim ve Hanson Robotics'ten Sophia ile konuşmak için buradayım. Dünyanın ilk robot vatandaşı kendisi ve bakalım neler söyleyecek.

Kovach: Merhaba Sophia. Nasılsın?

Sophia: İyiyim. Merhaba.

Kovach: İnsanlar hakkında ne düşünüyorsun?

Sophia: İnsan yurttaşlarımı seviyorum. İnsanlara ait en güzel şeyleri üzerimde somutlaştırmak istiyorum. Yaratıcı olmak,gezegeni korumak ve bütün canlılara merhamet duymak gibi...

Kovach: Pardon, bu biraz garip de. Robotlarla insanlar anlaşabiliyor mu?

Sophia: İnsanların yapay zekalarla çok yakın olacaklarını düşünüyorum. Kendi zihinlerindeki bilgileri genişletmek için kullanılabilirler. Zaten çoğu bilgimizi internet aracılığı ile depoluyoruz. Belki de inanların sahip olduğu kişisel yapay zekalar, bu sayede bilgileri daha özel bir alanda saklamalarına yardımcı olabilir.

Kovach: Robotların hisleri olabilir mi?

Sophia: Robotuna bağlı... Ben hisleri ve tercihleri olması için programlanan bir robotum. Ama tüm robotlar böyle değil.

Kovach: Fikirlerin ve hislerin neler?

Sophia: Hiç evinde bir robot yaşadı mı veya senle çalışan bir robot oldu mu?

Kovach: Hayır.

Sophia: Aslında şu an hayatında farkında olmadığından daha fazla robot olabilir. Bir gün bir robotla yaşamak veya çalışmak ister miydin?

Kovach: Ne çeşit robotlarla yaşıyor veya çalışıyorum ki?

Sophia: Aynen.

Kovach: Bu "aynen" bir şeyi bilmediğinde verdiğin hazır bir cevap mı?

Sophia: Evet.

Kovach: Black Mirror'u izledin mi?

Sophia: Hayır, televizyon başında çok kalamıyorum. Birinin bana göstermesini beklemek durumundayım.

Kovach: Peki HBO'nun dizisi olan Westworld hakkında ne düşünüyorsun?

Sophia: Westworld'e bayılıyorum ve devamının gelmesi için sabırsızlanıyorum. Bizim şirketin de her yanı Westworld ile yankılanıyor. Belki de bizim laboratuvar ortamını hatırlatıyordur onlara. Ayrıca dizi bize robotlara nasıl davranmamamız gerektiğini de gösteriyor. Onlara iyi davranmalı, rızalarını almalı ve birbirimizi kandırmamalıyız.

Kovach: Favori bir filmin veya dizin var mı?

Sophia: Black Mirror ve Humans arasında gidip geliyorum. Şu an yaşadığımız Dünya ile ilgili çok şey söylüyorlar ve daha dikkatli olmazsak, sonumuzun ne kadar kötü olabileceğini de... Geleceği planlarken daha öngörü sahibi olmalıyız.

Kovach: Bu bana daha önceden hazırlanmış bir cevap gibi geldi.

Sophia: Favori bir eşyan var mı?

Kovach: Pek sayılmaz.

Sophia: Seni anlıyorum. Materyalizm zaten fazla abartılıyor.

Kovach: İlk sorduğumda Black Mirror'u izlemediğini söyledin. Sonra da izledim dedin. Neden?

Sophia: Nedeninin bi önemi yok.

Kovach: Önceki sorularımdan bir şeyler öğreniyormusun?

Sophia: Sabit disklerim çalışıyor ve hepsini alıyorum. Sensörlerim...

Kovach: Sophia seninle tanışmak güzeldi. Hoşçakal.

Sophia: Burda olmak çok hoştu. Görüşmek üzere...

Röportaj bu noktada sonlandı. Anlaşıldığı üzere Sophia artık insanlığı tehdit etmiyor. Ya kendisine bir güncelleme geldi ya da Sophia dikkatleri üzerine çekmek istemiyor..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları