Güney Kore'den Kripto Paralara Yasak Kararı
Son günlerde yüksek oranda değer kaybeden kripto paralar ile ilgili Güney Kore'den kritik hamle geldi. Güney Kore kripto paraları yasaklama kararı aldı.

Güney Kore kripto paralarda yaşanan ani dalgalanmalar ve düşüşler nedeniyle kripto parayı ülkede yasaklama kararı aldı. Öneli ölçüde değer kaybı yaşayan ve birkaç gündür yatırımcısına kaybettiren kripto paralar tüm dünyada orta sorun haline geldi. Güney Kore'de parlamentonun tartıştığı konulardan birisi olan kripto paralar ile ilgili ilk resmi hamle geldi. Ülke içinde kripto para transferinin yasaklanması gündeme getirildi. Güney Kore'den böyle bir hamle geldiği takdirde kripto para piyasası da yüksek oranda bu karardan etkilenecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz hafta vergi kaçakçılığı ile ilgili iddialar ile gündeme gelen Güney Kore'de eş zamanlı operasyonlar başlatılmıştı. Bu operasyonlar sırasında kripto para transferine izin veren birçok şirket olduğu ortaya çıktı. Olayın ardından ülkede kripto para ticaretinin yasaklanacağı iddia edilmişti. Ertesi gün Güney Kore Cumhurbaşkanı dahil birçok yetkili tarafından konu ile ilgili açıklama geldi. Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu şefi ise bugün bu konuyu onayladı. Kripto para birimlerinin ticaretinin yasaklanacağı ifade edildi.

Bu bilgilere ek olarak Bank of Korea Başkanı Lee Ju-yeol bir basın toplantısına katıldı ve kripto alış verişinin yasal olmadığını vurguladı.Bu nedenle kripto para ticaretinin yasaklanmasının gündemde olabileceği iddia edildi.

Özellikle %50'ye yakın değer kaybı yaşayan bitcoin kripto paralara güven olmaması gerektiğini bir kez daha gösterdi ve ülkelerin bu konuda önlem alması gerektiği teyit edildi. Kripto para piyasasına yönelik önlemlerin önümüzdeki günlerde artış gösterebileceği iddia ediliyor.

Kripto para piyasası için bir diğer önemli bilgi ise Güney Kore'nin küresel bitcoin ticaretinde üçüncü en büyük pazar olarak yer alıyor olmasıdır. Güney Kore'nin bu pazardan çekilmesi kripto paraları ciddi oranda etkileyecektir.

Güney Kore'de yaşanan bu olayların ardından yaklaşık 212 bin vatandaş imza kampanyası başlattı ve kripto para ticaretinin yasaklanmaması için harekete geçti. Bu durumun ardından hükümetin nasıl bir karar alacağı merak edilirken kripto para piyasasına güven olmayacağı bir kez daha gözler önüne serildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları