Google Şok Yaşıyor; Bisikletler Kayıp!
Kalifornia Mountain View'de bulunan Google merkezinde her hafta yüzlerce bisiklet kayboluyor. Kaybolan bisikletlerin birçoğu ise henüz bulunamadı.

Silikon Vadisi'nin içerisinde dünyanın önde gelen birçok teknoloji markası bulunduğu gibi Mountain View yani Google'ın genel merkezi de yer alıyor. Google'ın şehir merkezinde bulunan şubesinde 1100 adet Gbike bulunuyor. Fakat son zamanlarda bu bisikletlerin hızla kaybolduğu belirtiliyor.Özellikle merkezde yapılan sayımda her gün yüzlerce bisikletin kaybolduğu teyit ediliyor.

Wall Street Journal'de yer alan haber doğrultusunda her  hafta 100 ile 200 arasında bisikletin kaybolduğu belirtiliyor. Haberin ayrıntılarına göre kaybolan bisikletlerin okullarda, şehrin belirli noktalarında, çimlerin üzerinde, derelerde ve bir barın çatısında bulunduğu belirtiliyor. Fakat bisikletlerin çoğunun henüz nerede olduğu tam olarak bilinmiyor. Reklam  çekimlerinde bile kullanılan bisikletlerin neden kaybolduğu ve şehrin birçok noktasına nasıl gittiği henüz tespit edilmedi.

Kent sakinleri, kendileri için 1 adet bisiklet ödünç alabilecek özgürlükte olduklarını ifade ettiler. Belediye Başkanı Ken Rosenberg'in de bu ifadeye katıldığı gözlemlendi. Sharon Veach isimli bir vatandaş yaptığı açıklamada durumu "dostça bir jest" olarak nitelendiriyor ve kendisinin de bazı geceler bisikleti kullandığını ifade ediyor. Veach, "Kullanmamızı istemiyorlar, ancak yaparsan sorun değil ... Bilirsin, bir günlüğüne ödünç aldım." ifadelerini kullanıyor.

Google bisikletlerin kaybolmasının ardından Gbike'lara GPS yerleştirdi. Bir kısım bisikletin yerini tespit etse bile birçok bisikletin Meksika sınırına kadar götürülmesine engel olamadı. Gelen son bilgilere göre dev bir şirket bisikletleri kilitlemek için uygulama geliştirmeye çalışıyor. Bu vesileyle çalınma riski en aza indirilebilecek ve Google üretmiş olduğu bisikletlerin merkezde kalmasını sağlayacak. Fakat kilitlenen bisikletlerin merkez binadan uzaklaştırılması konusunda nasıl bir çalışma yapılacağı merak ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları