Dikkat : TeamViewer Bilgisayarınızı Korsanlara Sunuyor!
Popüler uzak masaüstü bağlantı yazılımı TeamViewer bu kez bir skandal ile gündeme geldi. TeamViewer geri dönüşü olmayan bir açıkla kullanıcılarını riske atıyor.

Milyonlarca kullanıcısı bulunan TeamViewer, kullanıcılarının güvenliğini ikinci plana attı. TeamViewer yazılımı ile bir kişinin bilgisayarına uzaktan erişim sağlayarak istediğiniz şekilde kontrol edebiliyor ve karşılıklı olarak tek bir masaüstü üzerinden iletişim kurabiliyordunuz. Özellikle şirketlerin sık sık kullandığı bu yazılım işlevsel özelliklere sahip olduğu gibi kolay bir kullanıma sahipti. Arayüzünü her seferinde geliştiren yazılımın üretici firması bu kez kullanıcılarını hiçe saydı.

TeamViewer yazılımı son versiyonu ile birlikte sizi adeta internet korsanlarına teslim ediyor. Güvendiğiniz bu yazılım siz bilgisayar başında değilken aktif olarak çalışıyor ve sistemde kayıtlı olan tüm bilgilerinizi yedekliyor. Özellikle sık sık internetten kredi kartı ile alışveriş yapan kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Sadece bilgilerinizi çalmakla yetinmeyen bu yazılım aynı zamanda bilgisayarınıza bağlı kamerayı otomatik olarak çalıştırabiliyor ve sizi rahatlıkla gözetleyebiliyor. Yazılımın bu ve bunun gibi benzer diğer açıkları birer birer ortaya çıkartılmış durumda.

Bir GitHub kullanıcısı tarafından tespit edilen açığa göre bağlantı kurmak isteyen iki kişinin TeamViewer yazılımını kullanıyor olması şartı ile birlikte otomatik olarak tanınan kullanıcı adı ve id üzerinden korsanlar sizi tespit edebiliyor. Her bilgisayar için tanımlanmış olan sabit kullanıcı adları, değişken şifrelere sahip olsa bile sizi yüksek oranda riskli duruma sokuyor. GitHub kullanıcısı bunu kodlar üzerinden anlatarak görsel olarak kanıtlamış durumda.

TeamViewer gibi yazılımlar sayesinde uzak masaüstü bağlantısı yapabilmemiz mümkün oluyordu, fakat bu yazılımların güvenlik açıkları ile sizi büyük oranda tehlikeye attığını unutmamanız gerek. Aksi takdirde bilgisayarınızın kontrolü korsanların eline geçebilir ve zararlı çıkabilirsiniz. Sadece antivirüs yazılımlarını kullanmak sizi bu gibi açıklardan yeterli düzeyde korumayacaktır. Güvenlik duvarı ve antivirüs sadece bir önlemdir.

Not : Güvenlik açığı Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinin tümü için geçerlidir. Minimum zararı dahili bileşenlerin ele geçirilmesi ve kontrol edilmesidir. Bunlar klavye, fare gibi giriş aygıtlarıdır. Maksimum zararı ise sisteminizin tamamen kopyalanması gibi büyük oranda hasar almanıza neden olabilmesidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları