Bir Kargo Çalışanı En Büyük Asal Sayıyı Buldu
Dev markalardan birisi olan FedEx'te çalışan kargo çalışanı 23 milyon birim içeren asal sayı buldu. Kargo çalışanının bulduğu sayı en büyük asal sayı olarak kayıtlara geçti.

Bir kargo şirketi çalışanı asal sayıların en büyüğünü tespit edebilmek için yoğun mesai harcadı. Özellikle ilköğretim matematiği ile hafızalara kazınan asal sayılar, hayat boyunca bizi tedirgin eden en önemli konulardan birisiydi. Çünkü asal sayıların ne olduğunu hakkında en olmadık zamanda soru yöneltilmekte ve hafızamız test edilmekteydi. Öncelikle hatırlatalım; asal sayı kendisine ve 1'e tam olarak bölünebilen sayılardır.Diğer sayılar ile bölme işlemi yapıldığında kesirli veya virgüllü sonuçlar çıktığından o sayılar asal sayı olmuyordu. Örnek vermek gerekirse 2, 3, 5, 7,11 birer asal sayıdır. Bu sayılar kendilerine ve 1'e bölündüğünde 1 sonucunu vermektedir.

FedEx'te kargo çalışanı olan vatandaş Intel Core i5-6600 işlemciye sahip bilgisayarda 3 gün boyunca ''M77232917'' adı verilen asal sayıyı çözmek için uğraştı. Normal şartlarda büyük orantılı asal sayıları bulabilmek için kuvvetli işlemciler ve bilgisayarlar kullanılır. Fakat kargo çalışanının neredeyse herkesin evinde bulunan bir bilgisayar ile en büyük asal sayıyı bulması başarıyı gösteren ilk nedenlerden birisi oldu. Diğeri ise kargo çalışanının bu iş için 3 gününü ayırması ve dikkatlice bu işe yoğunlaşmasıydı.

Kargo çalışanının bulduğu sayı M n = 2 n - 1 olarak ifade edilen nadir asal sayı sınıfına girmektedir. Kargo çalışanının bulduğu ve 24 mb boyuta sahip olan sayıyı indirmek için buraya tıklayınız. Sayının tamamı 900 sayfalık e-kitap uzunluğunda olduğundan 24 mb boyutu hak ettiği söyleniyor.

M77232917 sayısı Aaron Blosser test etti ve 37 saati çerisinde doğruladı. Matematik alanında önemli isimler arasında yer alan DavidStanfill, Andreas Höglund ve Ernst Mayer ise doğrulanmış bu sayıyı test ederek onayladı. Bu sürecin ardından kargo çalışanı 150 bin dolar ödül kazandı.

Büyük asal sayılar işlemlerin kolaylaştırılmasını sağladığı gibi uzaydaki uygarlıklarla olan iletişimde kullanılabilecek potansiyeldeki verilerdir. Bu nedenle kargo çalışanının ödüllendirilmesi birçok kişi tarafından önemsenmiş durumdur. Kargo çalışanının böyle bir sayıyı keşfetmesi ve kanıtlaması, yeteneğin nereden ne zaman çıkacağının garantisi olmadığını bir kez daha vurguladı. Kargo çalışanının yeteneği sonucunda 150 bin dolar kazanması ise birçok haber kanalında manşetlerden verilen önemli bir içerik oldu. Bu girişimi nedeniyle kargo çalışanı arkadaşı tebrik ederiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları