Bakanlık Çiftlikbank İle İlgili Açıklama Yaptı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıklaması doğrultusunda Çiftlikbank ile ilgilir reklamlar 3 ay süre ile tedbir amaçlı durduruldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı uzun süredir tartışma konusu olan Çiftlikbank ile ilgili açıklama yaptı. Çiftlikbank'ın gidişatı ile ilgili belirsizlikten dolayı 3 ay süreyle tedbir almak amaçlı reklam yayınlama işlemi durduruldu. Çiftlikbank ile ilgili reklamlar 3 ay süreyle yayınlanmayacak.

Hakkında inceleme başlatılan yatırım aracı Çiftlikbank ile ilgili yaptırımlar devam ediyor. Çiftlikbank'ın CEO'su Mehmet Aydın'ın hisselerini devretmesiyle birlikte ülkeden kaçması ve KKTC'ye yerleşmesi yatırımcıları şüphelendiren ilk olaydı. Bu olayın ardından foyası ortaya çıkan Çiftlikbank'ın tuzak olduğu yönünde haberler yayılmaya başlandı. Hakkında birçok yaptırım uygulanan Çiftlikbank ile ilgili olarak Gümbür ve Ticaret Bakanlığı geniş çaplı değerlendirmede bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan resmi açıklamanın tamamına ise hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz;

"Bilindiği üzere son zamanlarda kamuoyunda sıkça gündeme gelen "ÇİFTLİKBANK" ile ilgili olarak, Bakanlığımızın başlatmış olduğu incelemeler; gerek reklam ve tanıtımların yasalara uygun olup olmadığının denetimi, gerekse Bakanlığımız müfettişlerinin piramit satış  yönüyle başlattıkları yerinde denetimleri ile devam etmektedir.

Bu aşamada, firmanın gerçekleştirdiği tüm tanıtımlarda kullanmış olduğu "ÇİFTLİKBANK" ifadesinin, Bankacılık Kanunu'nun 150 nci maddesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir. Gerekli izinler alınmadan "Banka" ifadesinin gerçek ve tüzel kişiler tarafından ticaret unvanlarında, ilan ve reklamlarda kullanılması ilgili Kanun maddesi gereği yasak olup, tüketiciler nezdinde bu yönde bir algı ve güven oluşturulmasının ve tüketicilerin tecrübesizliklerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanarak, söz konusu reklamlar hakkında Reklam Kurulu'muz tarafından üç ay süreyle tedbiren durdurma cezası verilmiştir. Gerekli incelemeler devam etmekte olup, firmadan konuyla ilgili görüş ve savunması alındıktan sonra yine Reklam Kurulu'muz tarafından nihai karar verilecek,gerekli görüldüğü hallerde idari para cezası da uygulanabilecektir.

Verilecek nihai kararların kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederken, tüketicilerimizin bu ve benzeri oluşumlara karşı daha hassas ve ihtiyatlı davranmaları, tasarruflarını bu gibi alanlara yatırırken azami özeni göstermeleri gerektiğini önemle hatırlatırız"

Çiftlikbank'ın resmi sitesi ve sisteme ait kaynak siteler çalışır durumda, ancak yaptırımların uygulanmaya başlaması itibariyle bu konuda da tedbir alınabileceği ifade ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları