Bakan Zeybekci'den Bitcoin İle İlgili Açıklama
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kripto para birimi bitcoin ile ilgili açıklama yaptı. Son dönemlerin popüler yatırım aracı bitcoin hakkında yasal düzenleme yapılmayacak.

Bitcoin hakkında hükümetten ilk değerlendirme geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Bu sadece bir yazılım ortamında, koordine edilmiş şifrelerle güç bulan sanal para birimi olduğu iddia edilen varlık. Bununla ilgili bir yasal düzenleme olmayacak" açıklamasını yaptı. Bu açıklama ile bitcoin hakkında herhangi bir kesinti veya vergi işlemi uygulanmayacağı da gayet açık.

AK Parti'nin Denizli İl Başkanığı'nda düzenlenen basın toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Dünyada kripto paralar, para niyetiyle kullanılan değerler, baktığımız zaman tekraren söylüyorum, bir zamanlar Türkiye'de saadet zincirleri vardı. Herkes birbirini dolandırarak en son birileri mutlu oluyordu ama çok üzülen insan oluyordu. (Bitcoin) Bu zaman zaman ortaya çıkan bizim şahit olduğumuz saadet zincirlerinin benzeridir. Bunun global saadet zinciri olma ihtimali yüksektir"açıklamalarını yaptı.

Nihay Zeybekci konu ile ilgili olarak vatandaşların mağduriyetine de dikkat çekti. Zeybekci ; "Vatandaşlarımız uzak dursunlar, maceraya fazla hevesli olmasınlar. Ülkeye veya ekonomiye ait para değil. Bu sadece bir yazılım ortamında, koordine edilmiş şifrelerle güç bulan sanal para birimi olduğu iddia edilen varlık. Üzerindeki her türlü değer sanaldır. Bununla ilgili bir yasal düzenleme olmayacak. Türkiye'de yakından takip ediyoruz. Burada büyük mağduriyet ve dolandırıcılıkların da olmaması yönünde takip ediyoruz"dedi.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekci asgari ücret konusuna da değinerek , "Bu konu da hayırlı olsun diyorum. Gönül ister ki bu çok farklı olsun ama şunun da altını çizerek söylemek istiyorum, dünyada bizim gruplarımızda yani OECD, G20 ve dünyanın gelişmiş ülkeleri, dünyanın önde gelen ilk 100-200 ülkesi arasında asgari ücret, yani kişi başına düşen milli gelire göre en yüksek asgari ücreti ödeyebilen ülke Türkiye'dir. Bu şekilde değerlendirmek lazım" açıklamalarını yaptı ve konuşmasını sonlandırdı.

Nihat Zeybekci'nin bitcoin hakkındaki açıklamalarını dikkate aldığımız takdirde hükümetin bitcoin alım satımı ile ilgili hiçbir çalışma yapamayacağı çıkarımında bulunmak kaçınılmazdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları