Bakan Tarih Verdi, Yerli E-Posta Sistemi Geliyor
Bakan Ahmet Arslan yerli e-posta sistemi ile ilgili açıklama yaptı. Merakla beklenen yerli e-posta sisteminin kamu kurumlarında zorunlu olacağı biliniyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yerli e-posta ile ilgili geniş çaplı açıklamalara yer verdi. İlk olarak kamu kurumlarında zorunlu olacağı bildirilen yerli e-posta sisteminin vatandaşlar tarafından isteğe bağlı olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. Sistem hakkında çok fazla detay verilmediği için yerli e-posta sisteminin ne gibi hizmetler sunacağı tam olarak bilinmiyor.

Türkiye'de kullanılan e-posta sistemlerinin tamamı yurt dışından kontrol edildiği için bu büyük bir güvenlik açığını ortaya çıkarmaktaydı. E-posta servislerinin yurt dışındaki servis sağlayıcıların elinde bulunması yurt içindeki iletişim verilerini ve kişisel verileri büyük oranda risk altında bulunduruyordu. Fakat yeni çalışma ile birlikte artık tüm veriler yurt içinde kalacak. Vatandaş ise güvenli e-posta servisi kullanmak isterse devletin sunduğu hizmeti alabilecek.

Türkiye'de sıklıkla kullanılan ve e-posta hizmeti veren Google, Microsoft ve Yandex'in mail hizmetleri dünya çapında büyük 3 şirket tarafından hizmet veriyor. Doğal olarak iletişim sürecinde kullandığımız bu mailler ciddi oranda risk oluşturuyor. Var olan tüm verileriniz bu şirketlerin elinde bulundurulduğundan dolayı olası bir olumsuz durumda verilerinizin kullanılmayacağının garantisi yoktur.

Devlet yetkililerinin yerli e-posta sistemi ile ilgili maliyeti netleştirdiği ve bu sistemin yaklaşık 2 milyon TL'ye varan maliyetinin olduğu açıklandı. Sistemin 2018 yılının sonunda hizmete gireceği ve önümüzdeki yıl içerisinde 1 milyon TL'lik yatırım alacağı ifade edildi. Yani 2019 yılında sisteme ek olarak 1 milyon TL gibi bir yatırım yapılacak. Sistemin daha güvenli olduğu sürekli olarak vurgulanırken yurt dışına aktarılacak verilerin kısıtlı olacağı teyit edildi. Bakan Arslan konu hakkında değerlendirmelerde bulunarak sistem hakkında net bilgiler vermeyi ihmal etmedi.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları