Bakan Açıkladı: ''Türkiye'de Salgın Riski Yok''
Son günlerin en çok tartışılan konularından birisi olan grip salgını ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan açıklamalarda bulundu. Bakan, iddiaları yalanladı.

Türkiye'de grip salgını olduğu yönündeki iddialar yanıt buldu. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan konu ile ilgili olarak "Salgın yok,salgın diye bir durum yok. Mevsimsel grip enfeksiyonunda artış olması normal ama şu anda Türkiye'de grip salgını yok'' dedi. Bu açıklamanın ardından grip salgını iddiaları yanıt buldu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan partisinin grup toplantısı için bulunduğu Meclis salonunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Yapılan son analizlere göre Bakan Demircan'ın açıklamaları doğrultusunda antibiyotik kullanımının da azaldığı gözlemlendi. Bakan Ahmet Demircan konu ile ilgili olarak eskiden her 100 reçetenin 35'nde antibiyotik olduğunu, şuan ise sadece 29 reçetede antibiyotik yazıldığını ifade etmesinin üzerine antibiyotik kullanımının azaldığı yönünde bilgi verildi. Antibiyotiğin bilinçli kullanımı ile ilgili olarak Bakan Demircan "Antibiyotiği yerinde, zamanında, yeterli  miktarda kullanmazsak bakteriler direnç gösteriyor. Ülkemizde antibiyotiği  bilinçli kullanma süreci başarılı devam ediyor" ifadesini kullandı.

Grip salgını konusunda net ifadeler kullanan Bakan Demircan, vücut sağlığını korumak için ne yapılması gerektiği konusunda da çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Demircan "Antibiyotik sadece zararlı bakterileri öldürmez, faydalı bakterilere  de zarar veriyor. Bilinçli antibiyotik kullanımı, insanlık için önemli. Antibiyotik son 80 yılda var, ondan önce yoktu. Böyle güçlü silah sayesinde  insanlık yaşam kalitesini artırdı. Dünya üzerinde bilinçlenme var, ülkemizde de  bilinçlenme var. Halkımızın bilinçli davranması lazım.Doktorlarımız gereksiz  antibiyotik yazmıyor, inanıyorum. Hastamız hekim tavsiyesi olmadıkça antibiyotik  kullanılmasın, eczacımız reçete olmadan antibiyotik vermesin" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan merak edilen sorularla ilgili gerekli açıklamaları yaptıktan sonra ilaç kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak basın toplantısını sona erdirdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları