Vladimir Putin'e ''Yaşasın Amerika'' Dedirten Yapay Zeka
Dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawking'in ölmeden önce üstüne basa basa iade ettiği yapay zeka tehlikesi adım adım büyüyor. Yapay zeka baş edilemez bir boyuta ulaştı.

Ünlü bilim adamının ifadelerinde yer aldığı gibi yapay zeka ciddi boyutta sıkıntı vermeye başladı. Geleceği yapay zekanın ele geçireceği iddialarının ardından insanlık için büyük tehlike olarak tanımlanan teknolojik gelişimin bu boyuta yaklaştığı gözlemlendi. Hayatı kolaylaştırma yönü ile sık sık hafızalara kazınan ve birçok akıllı uygulama ile pratik kullanım sunan yapay zeka temelli programlar bu gelişimin ilk çıkış noktasıydı. Ancak şuan bulunduğu nokta ciddi anlamda tehlike yaratmakla kalmayıp ülkeler arası diplomatik krizlere yol açabilecek düzeye ulaştı. Yapılan son yapay zeka çalışması da bu duruma örnek verilebilecek çalışmalardan birisi oldu. Yapay zeka ile dünya liderlerine farklı sözler söyletildiği ve tepki çekebileceği gözlemlendi.

Önceden hazırlanan modellerin mimikleri ile 3 boyutlu görüntülerin elde edilmesinin ardından asıl mankenin zerine giydirilen yapay zeka temelli uygulama, çeşitli sonuçlar doğurdu. Özellikle yapay zekanın desteklediği bu tür yazılımlar ile birçok ismin kullanıldığı ve popüler isimlerin farklı şekillere sokulduğu gözlemlendi. Aslında faydalı noktaları olduğu da bilinen bu durum özellikle dublaj yapılan filmlerde ağzın kaymaması açısından önemli bir değerdir. Ancak faydalı olduğu kadar kriz çıkartabilecek düzeyde zararı da bulunmaktadır. İlgili çalışmalara göz gezdirildiğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ''Yaşasın Amerika'' ifadesinin kullandırıldığını görüyoruz. Bu tür çıkışlar her ne kadar büyük problemler yaratmasa da ilerleyen dönemde lider ile halk arasında önemli krizler çıkarabilir.

Yapay zeka temelini kullanan ve örnek mankenler ile çalışma yapan Deep Video Portraits, yaptığı çalışma ile dikkat çekti. Sadece liderler üzerinde değil olayların aslını değiştirebilecek düzeyde farklılıklara da yer verildiği gözlemlendi.

İlgili video:

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları