Türkiye F-35'leri Kullanamayacak İddiası Güçlendi!
Türkiye'nin savunma sektöründeki etkili adımları ABD'yi rahatsız ediyor. Son zamanlarda en büyük tartışma konusu olan F-35'ler hakkındaki iddia ise rahatsızlığı doğruladı.

Türkiye'nin F-35 anlaşması ile ilgili olarak ortaya atılan iddia şok etkisi yarattı. Türkiye'nin F-35'leri alsa dahi uçuramayacağı iddiası kuvvetlendi. ABD medyası konu ile ilgili olarak son derece gerçekçi ifadeler kullandı. Kısa bir süre önce iki ülkenin anlaşması ve ABD'nin tek taraflı olarak bu anlaşmadan vazgeçmesi şok etkisi yaratmıştı. Ülkemiz her ne kadar F-35'leri teslim alacağını ifade etse de böyle bir ihtimalin düşük olduğu savunuluyor. Özellikle İsrail'in bu konudaki ısrarcı tavrı ABD'yi kararından vazgeçirmiş görünüyor. ABD'nin gelecekte nasıl bir karar uygulayacağı merak edilirken anlaşmadan vazgeçmesiyle birlikte birçok iddia peş peşe geldi. ABD medyası ise F-35'lerin sadece fiziksel olarak alınmasının mümkün olduğunu ifade etmesi sinirleri bir hayli yıprattı.

Bilindiği üzere en gelişmiş savaş uçakları arasında ilk sırada olan F-35'in ABD tarafından tüm dünyaya pazarlandığı en azından Avrupa'da birçok ülkeye verildiği teyit edilmişti. Türkiye'nin de bu kritik konudaki girişimi ön görüşme sürecinde olumlu yanıt almıştı. İki tarafın olumlu düşüncesinin ardından ABD'nin Türkiye'nin stratejisini yanlış bulduğunu iddia etmesiyle vazgeçmesi şok etti. Türkiye'nin hem F-35 hem de S-400 savunma sistemi anlaşmaları ABD'yi tedirgin etti. Bu hamleler NATO'ya karşı bir güvenlik tehdidi olarak algılandı ve ABD uçakların teslimi konusunda olumsuz tavır sergileri. Şimdilerde ise uçaklar teslim edilse dahi kullanılamayacağı ifade ediliyor. Bunun nedeni ise oldukça farklı bir noktada yatıyor.

F-35'lerde yer alan hayati destek sistemi ALIS'in kolay bir şekilde kırılamayacağı ve kırılsa bile yeteri düzeyde performans sergileyemeyeceği teyit ediliyor. Doğal olarak Türkiye uçağı fiziki olarak satın alsa bile hiçbir şekilde kullanamayacak. Tarih boyunca bu tip örnekleri görmek mümkün. Daha önce Türkiye'nin başka devletlerden aldığı savunma sistemlerini kullanamadığı görülmüştü. Ancak F-35 sisteminin ciddi bir yatırım olduğu düşünülürse Türkiye'nin bu yatırımda nasıl bir yol izleyeceği az çok kestirilmeye başlandı. Türkiye'nin F-35 olmasa dahi alternatif bir sistem geliştireceği ön görülüyor.

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları