Simpsonlar'ın Önceden Tahmin Ettiği Gelişmeler
Bir yabancı çizgi film olarak hayatımıza giriş yapan ve dünya çapında ciddi bir kitleye sahip olan Simpsonlar yaptıkları tahminler ile şok etkisi yaratmışlardır.

Simpsonlar tarih boyunca gerçekleşen gelişmeleri ve olayları önceden konu alarak geniş kitleye hitap etmeyi başaran bir çizgi film olmuştur. Çıkış yaptığı süreçten bu yana çok önemli konulara değinen projede dikkat çeken birçok olay gerçek hayatta etkisini göstermiştir. Bunlardan en önemlileri ise teknolojik gelişmelerdir. Ancak bazı öngörüler sınırı aşarak önemli tahminler arasında yer almayı başarmıştır.

Simpsonlar'ın her bir sezonu izleyicilerde merak uyandırmaktadır. 1989 yılından bu yana 30 seneye yakın süredir yayın hayatına devam eden Simpsonlar bugüne dek önemli konuları gündeme getirmiştir. Geçmişte ABD Başkanı'nın kim olacağını dahi tahmin eden çizgi film, sadece küçüklere değil geniş kitlelere de hitap edebilmektedir. Dünyanın en uzun çizgi filmi olarak kayıtlara geçen yapım halen konuşulan projeler arasındadır. Aynı zamanda projede birçok noktaya değinilmeye devam ettiği gözlemlenmektedir.

İşte Simpsonlar'ın üzerinde durduğu tahminler;

·        Akıllı Saatler (6.Sezon 19. Bölüm - 1995): 2014 yılında hayatımıza giren akıllı saat teknolojisini Simpsonlar 1995 yılında gündeme getirmiştir. İlgili bölümde bir karakterin kolunda bulunan cihaz ile iletişime geçtiği görülmektedir. Bu dikkat çeken en önemli tahminlerden birisidir.

·        Hileli Oy Makinesi (20.Sezon 4.Bölüm - 2008): Bu bölümde ise bir makine üzerinden yöneltilen soruya yanıt verilirken hilenin devreye girdiği gözlemleniyor. Bu olay ise 4 yıl sonra yaşanıyor. 2008 yılında çizgi filmde gösterilen sahnede Obama'ya oy vermek isteyen karakter yanlışlıkla John McCain'e oy atıyor. Bu sahneden tam 4 yıl sonra ABD'li vatandaşlar Obama'ya oy vermek isterken yanlışlıkla Mitt Romney'e oy atıyor.

·        Nobel Tahmini (22.Sezon 1.Bölüm - 2010): İlgili bölümde Bengt R Holstrom isminin nobel ödülü aldığı gözlemleniyor. Bölümden tam 6 yıl sonra aynı isim gerçek hayatta nobel ödülünün sahibi oluyor.

·        Yunanistan Krizi (23.Sezon 10.Bölüm - 2012): Yunanistan'ın eBay üzerinden satışa koyulduğu yönünde esprili bir sahne ile izleyicilerin karşısına çıkan çizgi film yine dikkat çeken bir öngörüde bulunmuştur. Yunanistan bu sahneden tam 3 yıl sonra ekonomik kriz ile gündeme gelmiştir.

·        Disney'in Fox'u Alması (10.Sezon 5.Bölüm -1998): Disney gibi kuvvetli bir markanın Fox'u bünyesine kattığı ile ilgili öngörü de gerçekleşen bir diğer olaydı. Üstelik bu tahmin tam 20 yıl sonra gerçekleşmiştir.

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları