Manuş Baba'nın ''Eteği Belinde'' Şarkısı Çalıntı Çıktı
Eteği Belinde isimli şarkı ve klibi ile çıkış yapan Manuş Baba geniş kitlelere hitap ederek hayran kitlesi oluşturmuş ve sosyal platformlarda şarkısı defalarca paylaşılmıştı.

Manuş Baba (Mustafa Özkan) yapmış olduğu 'Dönersen Islık Çal' isimli albümündeki 'Eteği Belinde' şarkısı ile çıkış yakalamıştı. Fakat kısa süre önce ortaya atılan çalıntı iddiaları şok etkisi yaratmıştı. Eteği Belinde isimli şarkı Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği tarafından değerlendirmeye alınarak incelendi. İnceleme sonucunda şarkının Atilla Yılmaz'ın 'Senden Gayrı' isimli eserin kopyası olduğu bildirildi.

Son zamanlarda çıkış yapan birçok şarkı hakkında çalıntı iddiaları ortaya atılmış ve bu şarkıların çalıntı olduğu iddiaları günlerce araştırılmasına neden olmuştu. Manuş Baba'nın Eteği Belinde şarkısının çalıntı iddiaları ise sosyal medyada hızla yayıldı. Doğal olarak ilgili birçok kurum haberdar olup inceleme başlattı. Manuş Baba'nın şarkısı ile birlikte Çağatay Akman'ın Gece Gölgenin Rahatına Bak şarkısı ve Aleyna Tilki'nin Sen Olsan Bari şarkısına telif atılmıştı. İlgili şarkıların çalıntı iddialarının ardından telif hakkı ihlali olduğu vurgulanmıştı.

Manuş Baba - Eteği Belinde şarkısı;

Atilla Yılmaz - Senden Gayrı şarkısı;

Müzik otoritesi MSG “Yapılan başvuru doğrultusunda dijital ortamda sunulan ses kayıtları değerlendirilmiştir. Bestesi Atilla Yılmaz’a ait ‘Senden Gayrı’ isimli eseri ile Manuş Baba’nın yorumladığı ‘Eteği Belinde’isimli eserin tempoları farklı olsa da ara nağmelerin birebir aynı olduğu tespit edilmiştir” açıklamasını yaparak şarkının çalıntı iddialarını doğruladı.

Mustafa Özkan iddialarla ilgili olarak; "MSG dışında,MESAM'a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilemiyorum"

"Nereden bulaştık bu işe bilmiyorum.. Vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle ‘hırsız’ damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani."

"Benim, bizim, dostlarım, ailem için. Kaldı ki'emek' ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım, bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken, böyle emek hırsızlığı ithamıyla karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkçası! Vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum."

"Üzüldüğüm tek nokta var ki ‘tanımadığım,bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimali’dir beni yaralayan…‘Ben yazdım, ben ürettim’ derken o özel hislerimin çok da özel kılınamayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran."

"Gelelim şuna ki söylemem gereken bir şey daha var: MSG dışında,MESAM’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle birlikte popülerlik, ün mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba. Memleketin dört bir yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim…"

"Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar. Şimdilik buralardayım. hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var. Ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem,dostlarım, sevdiklerim. Varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz...Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim” açıklamalarında bulundu.

author

Yazar Hakkında

Ben Ejder Topaloglu. Sakarya Akyazı'da 93 yılında dünyaya geldim. İstanbul'da yaşıyor aynı zamanda üniversite okuyorum. Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim ve hobi olarak editörlük yapmaktayım.
Yazarlar Hakkında

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları